cim

Tükrös-tanya mögötti meddőhányó, Bicske-Csabdi, Gerecse

Geológia: Az 1970-es években végzett bauxit- és szénkutatás egyik színhelye a Csabdi feletti Tükrös-tanya mögötti domboldal volt, ez volt a nagyegyháza-i eocén korú szén- és bauxitmezők legkeletibb feltárása. Az igen gazdag őslény-és fosszilis növénylenyomatok lelőhelyének számító kb. 60 méter hosszú és 10 méter magas meddőhányó szépen fejlett kalcitot is adott. A 2000-es évek elején sajnos rekultiválták, maradványait ma is megkaparják néhányan. Elsősorban eocén korú mészkövet és agyagpalát tartalmazott, az ásványok a mészkő repedéseihez, ill. az őslények (csigák, kagylók, korallok) kőbeleihez kapcsolódtak.

Leírás: A meddőhányót a Csabdiról Nagyegyházára vezető közútról, a kereszteződés utáni első, jobb oldalon leágazó, a Tükrös-tanyához vezető úton lehetett megközelíteni. A Tükrös-tanya omladozó, de még lakott épületei között a főépület mögötti földútra hajtva ÉK- irányban, a Kéri-kúti patakon túl, kb. 700 méterre volt a meddőhányó. Ennek maradványait ma már csak néhány kis, valószínűleg gyűjtők által készített gödör jelzi.
Legújabb információk szerint a tanya helyén egy modern épületkomplexum épült, lezárva a meddő megközelíthetőségét.

Típus: meddőhányó

Lelőhelyfotók:
lelőhelyfotó

további fotók a lelőhelyről >>

Ásványfotók:
ásványfotó

a lelőhely összes ásványfotója >>

Ásványlista:

Ásvány Fotó Ásvány megjelenése a lelőhelyen
aluminit 0 Gipszes konkréciókon fehér színű szálas halmazok
gipsz 1 Apró kristályokból álló, vasoxidokkal és aluminittel kevert konkréciók
kalcit 4 Akár 8 mm-t is elérő, színtelen, sárga, vörösös, barna, változatos alakú kristályok a mészkő repedéseiben, ill. eocén korú őslények kitöltéseiben
mangánoxidok 0 Fekete foltok, dendritek mészkövön
markazit 0 Gipszes konkréciók belsejében gyorsan málló, fehér vasszulfátos kéreggel ellátott szürke kristályok

© Nagy Mónika 2009-2024